ZAHRAJEM SI NA VOJÁKY, ANEB BOJOVÁ UKÁZKA VE SLAVONICÍCH

TADY A TAM

Je to zvláštní pocit, když se během pár chvil ocitnete o několik desítek let zpátky. Stojíte tváří v tvář nepříteli, kterému měli čelit naši dědové a pradědové. Stojíte čelem hlavním pušek, kanónům a před vámi se proplétají hroty ostnatého drátu. Jste uzavřeni v betonové pevnůstce, která vám dává řopíkpocit tepla, jistoty a bezpečí. Čekáte na povel k výstřelu a oroseným periskopem se snažíte spatřit sebemenší pohyb v palebném průseku. Pak to začne. Nejdříve se k vašim uším probíjejí přes tlusté železobetonové stěny dunivé a tupé zvuky výstřelů, které se stálé přibližují a nabývají na intenzitě. Později sem tam zahlédnete přes zrcátko periskopu své kamarády vydávajíce se vstříc boji. V tom se pomalu před vámi z mlhy vynoří nezaměnitelná německá přilba. A ne jedna. Pal! Kulomet pevně uchycený ve střílně rozezní stakato ohlušujících výstřelů. řopíkKolem cinkají rozžhavené nábojnice o hranu střeleckého stolku a betonové podlahy. Chvílemi se německým oddílům daří průlom. Palba zesiluje a vyčerpání osádky stoupá. Je chvíle na to se vystřídat. Dostávám se ke spoušti kulometu. Je rozpálený. V malém průzoru se před vámi míhají vystrašené obličeje hledající skulinu mezi deštěm kulek. V tom záblesk, neskutečná rána, detonace. Nálož vybuchující před střílnou ofukuje obličej horkým závanem střelného prachu. Řopík je umlčen. Není čas na nějaké rozhodování. Z útrob řopíku padá vstříc záškodníkům z Německa granát. Zpoza stěny je slyšet tlumivý výbuch.

        slavoniceslavonice

Je konec, ne konec života ani světa. Je to jen konec doprovázený potleskem diváků. Místo řopík bojechtívých německých vojáků se vám dovnitř žene spousta malých kluků ale i tátů , chtějíc zjistit jak to v takové malé pevnůstce po boji vypadá. Končí tak jedna z mnoha bojových ukázek, která má za úkol přiblížit události a atmosféru roku 1938, kdy byla naše armáda odhodlaná se bránit. Pro nás bunkráky, řopíkáře a nadšence z různých vojenskohistorických klubů je to skvělá příležitost zakusit aspoň z části všechno to o čem čtete ve vzpomínkách vojáků, ale i výborná šance setkat se s lidmi z celé republiky se stejným zájmem. Je to i o tom popít, probrat coby kdyby, jakby, předat rady a pochlubit se každý s novinkami na svém řopíku případně velkém pěchotním srubu.

Proto zdaleka neváhejte, jak vy milovníci bunkrů a vojenství a nebo i vy, co s armádou máte málo co společného vyrazit do Jihočeských Slavonic. Slavonice jsou jednak krásné renesančí město s kulturním životem, ale také výkladní skříň českého pevnostního muzejnictví. Je to jednoduché, bojová ukázka se koná každý rok první víkend v srpnu.

FOTO A VIDEO

- Zde je možno shlédnout skvělé fotky a videa od Luďka Tondra z jednotlivých ročníků.

PEVNOSTNÍ AREÁL

- To pokud byste vážili cestu i v jiném termínu.

  Index |  Nahoru Všechna práva vyhrazena. Copyright © 2008-2013